ABC badania technicznego auta w SKP Tychy

ABC badania technicznego auta w SKP Tychy

Każdy pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym musi przejść okresowe badania techniczne. W tym artykule opowiemy na czym polega takie badanie i jak często należy go wykonać.

  

 W sytuacji zakupu nowego samochodu pierwszy przegląd auta powinien nastąpić po 3 latach od daty pierwszej rejestracji. Drugi przegląd wykonujemy po dwóch latach, natomiast każdy kolejny już co roku. W przypadku taksówek, samochodów używanych w ośrodkach nauki jazdy oraz pojazdów z instalacją LPG badanie techniczne musi odbywać się w rocznych odstępach od samego początku.

  

 Podczas przeglądu w stacji kontroli pojazdów diagnosta sprawdza wszystkie elementy mające kluczowe znaczenie dla bezpiecznego poruszania się po jezdni. Będzie to kolejno zbadanie oświetlenia samochodu, stanu ogumienia, szyb i karoserii. Na stanowisku rolkowym dokonuje się testu układu hamulcowego. Przegląd auta przejdzie pomyślnie, jeśli wskaźnik hamowania hamulca roboczego wyniesie powyżej 50%, wskaźnik hamulca postojowego 25%, a różnica sił hamowania kół na jednej osi nie przekroczy 30%.

  

 Następnie sprawdzana jest amortyzacja - tłumienie wstrząsów musi być większe niż 40%, a skuteczność amortyzatorów jednej osi nie może przewyższać drugiej osi bardziej niż o 15%. W SKP Tychy wychwytujemy także tzw. luzy w elementach zawieszenia i układu kierowniczego. Stacja kontroli pojazdów nie podbije przeglądu samochodu, z którego wycieka olej amortyzacyjny, płyn hamulcowy czy inne płyny eksploatacyjne.

  

 Ze względu na dobro środowiska i jakość powietrza jakim oddychamy dokonuje się także pomiaru emisji spalin. Właściciel samochodu z instalacją LPG musi przedstawić podczas przeglądu ważne świadectwo legalizacji butli gazowej. Jeżeli wynik badania jest negatywny, a usterka nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, musi zostać usunięta do 14 dni. Samochód podlega wtedy ponownej kontroli tej usterki. Gdy wykazane w trakcie badania nieprawidłowości poważnie zagrażają bezpieczeństwu jazdy, diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu. Można odebrać go w dziale komunikacji tylko po usunięciu usterki i ponownym przejściu badania z efektem pozytywnym. 

Ostatnie artykuły

Bezpłatny przegląd pojazdów marki Škoda !

Przygotuj się do wiosny z Autoryzowanym Serwisem Škody Auto – Centrum...

15.07.2020 r. SKP nieczynne !

Drodzy Klienci ! W dniu jutrzejszym tj. 15.07.2020 r. STACJA KONTROLI POJAZDÓW...

Przegląd Serwisowy = Ozonowanie Gratis !

Twój samochód potrzebuje serwisowego przeglądu ❓Zadzwoń do nas (32) 218...

Kategorie